Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Na Śliwkowym Szlaku – wycieczka przedszkolaków do sadu, piekarni i cukierni

15 maja br. w ramach Projektu „Śliwkowe Szkoły” odbyła się wycieczka dzieci do sadu w Zawadzie Uszewskiej, piekarni „Gałęziowscy i Ania” w Uszwi oraz do cukierni państwa Antczaków „Poezja” w Gnojniku. Podczas pobytu w sadzie przedszkolaki poznały pracę sadownika, która jest ciężka i trwa praktycznie cały rok nie tylko w sezonie. Dzięki gościnności gospodarza dzieci wróciły do przedszkola ze skrzynką pysznych jabłek. Następnie dzieci 3,4,5- letnie udały się do piekarni, gdzie wcieliły się w rolę małych piekarzy i z pomocą pracowników piekarni wyrabiały ciasto na słynne ,,Uszewskie kukiełki” – produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych. Oczywiście nie zbrakło degustacji kukiełki. Dzieciom apetyt dopisywał!  Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało prosto z pieca cieplutką kukiełkę. Natomiast dzieci 6- letnie poznały pracę cukiernika i zajadały pyszne babeczki w cukierni „Poezja” w Gnojniku. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i pełne wrażeń. Gospodarzom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za gościnność i poświęcony czas.

P. Strzesak

Niezwykła i niecodzienna lekcja sztuki

29 maja 2018r. przedszkolaki udały się do naszego parafialnego kościoła, aby tam spotkać się z panem Sulisławem Ćwiertnią – konserwatorem zabytków, który obecnie odnawia ołtarz   św. Mateusza w naszym pięknym, zabytkowym kościele. Pan konserwator bardzo chętnie   i z wielkim spokojem powitał naszych energicznych i żywiołowych przedszkolaków, którym pokazał jakimi podstawowymi narzędziami posługuje się w swojej pracy, jak i ile razy należy konserwować wszystkie elementy, a nawet, jak wygląda złoto wykorzystywane przy renowacji ołtarzy i innych złoceń. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję sztuki oraz wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

B. Witek

Warsztaty kulinarne z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich Biesiadkach

11 maja 2018r. odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty kulinarne przeprowadzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich działającym przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju wsi Biesiadki ,,TRADYCJA I ROZWÓJ”, a główną atrakcją oprócz robienia pierogów ze śliwką i truskawką była nauka przygotowywania ,,Biesiadeckich sodziaków ”. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w wykonywaniu tych specjałów, a po skończonej pracy zasiadły do stołu, aby je zajadać. Największą rozkoszą dla podniebienia okazały się „Biesiadeckie sodziaki”. Bardzo dziękujemy paniom za przyjęcie zaproszenia i wspaniałe przygotowanie warsztatów. Realizacja tych zajęć jest jednym z działań w ramach projektu „Śliwkowe Szkoły”.

P. Strzesak

II miejsce w konkursie plastycznym

Nasz przedszkolaczek Michał Wolak zajął II miejsce w konkursie plastycznym organizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 35 w Sosnowcu ph."Palenie szkodzi zdrowiu " Serdecznie gratulujemy Michałkowi.

Przedszkolaki z Biesiadek biorą udział w projekcie „Śliwkowe Szkoły”

Nasze przedszkole zakwalifikowało się do udziału w projekcie "Śliwkowe Szkoły" organizowanym przez Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”. To Lokalna Grupa Działania skupiająca 7 małopolskich gmin: Czchów, Gnojnik i Iwkowa (powiat brzeski), Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem, Korzenna (powiat nowosądecki) oraz Lipnica Murowana (powiat bocheński). Stowarzyszenie powstało w 2008 roku, a przyświecała mu idea Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Motywem przewodnim obszaru stał się śliwkowy szlak, a charakterystycznym łącznikiem śliwka, będąca symbolem tradycji i kultury mieszkańców. W związku z tym przedsięwzięciem nasze przedszkole podjęło szereg działań. W kwietniu odbyły się rodzinne warsztaty plastyczne podczas których dzieci wspólnie z rodzicami wykonały mapę „Na Śliwkowym Szlaku” i umieściły na niej atrybuty poszczególnych gmin. Przedszkolaki wzięły udział w pieszej wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego ,,Na lipce”. Dzięki uprzejmości gospodarzy dzieci zapoznały się z działalnością tego typu gospodarstwa, a przede wszystkim nauczyły się przygotowywać ,,Kisiel z musem śliwkowym”, za który gospodyni tego gospodarstwa zdobyła nagrodę. Dzieci zostały poczęstowane pysznym kompotem ze śliwek oraz powidłem, a wspaniała pogoda i dopisujący humor dały siłę by pobawić się wesoło na świeżym powietrzu. Wybraliśmy się także na wycieczkę do pobliskiego sadu. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda sad w pełnej okazałości gdy kwitnie. Oprócz tego dzieci są zaangażowane na miarę swoich możliwości w działania kulinarne i liczne zajęcia plastyczne prowadzone w przedszkolu w których chętnie uczestniczą.

Jesteś tutaj: Home Przedszkole